Skocz do zawartości

Czy trzon zamka to istotna część broni?


byku89

Rekomendowane odpowiedzi

Witam koledzy, moje pytanie wiąże się z taką historią- Jestem myśliwym i posiadam sztucer Mosin wz44. Chciałbym przywrócić mu oryginalny wygląd, lecz trzon zamka został przerobiony- rączka oryginalna została odcięta i dospawano nieoryginalną, skierowaną w dół aby luneta nie przeszkadzała w przeładowaniu. Czy kupując oryginalny trzon zamka łamię prawo?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustawa o broni i amunicji

Ustawa z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji
Stan prawny: 15.01.2013

Art.5 Pojęcie istotnych części broni lub amunicji
1. Gotowe lub obrobione istotne części broni lub amunicji uważa się za broń lub amunicję.
2. Istotnymi częściami broni palnej i pneumatycznej są: szkielet broni, baskila, lufa z komorą nabojową, zamek, komora zamkowa oraz bęben nabojowy
3. Istotnymi częściami amunicji są: pociski wypełnione materiałami wybuchowymi, chemicznymi środkami obezwładniającymi lub zapalającymi albo innymi substancjami, których działanie zagraża życiu lub zdrowiu, spłonki inicjujące spalanie materiału miotającego i materiał miotający w postaci prochu strzelniczego.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustawa z dnia 22 czerwca 2001 r.
o wykonywaniu działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym.
(Dz. U. z dnia 29 czerwca 2001 r.)
http://www.msw.gov.pl/portal/pl/58/1697/Ustawa_o_wykonywaniu_dzialalnosci_gospodarczej_w_zakresie_wytwarzania_i_obrotu_m.html

Art. 2. Wykonywanie działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym jest dozwolone wyłącznie po spełnieniu warunków określonych w ustawie.
Art. 3. 1. Ilekroć w ustawie jest mowa o:
1) wytwarzaniu - należy przez to rozumieć, oprócz działalności wytwórczej, także odzysk w rozumieniu przepisów o odpadach oraz działalność rusznikarską polegającą na naprawianiu albo wytwarzaniu istotnych części broni niezbędnych do jej naprawy lub na przerabianiu broni poprzez ingerencję w jej istotne części.

Art. 36. 1. Kto wykonuje działalność gospodarczą w zakresie wytwarzania lub obrotu materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją albo wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym bez koncesji lub wbrew warunkom określonym w koncesji,
podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem kolega się zapytał czy może przywrócić swojej broni myśliwskiej oryginalny wygląd a wy mu z ustawami wyskakujecie.Przecież pisze że jest myśliwym i wychodzi na to że ma pozwolenie na takową broń i moim zdaniem nie złamie prawa dokonując wymiany zamka na oryginalny(mogę się mylić).A jeżeli kolega ma jakieś wątpliwości to niech po prostu pojedzie do najbliższej komendy wojewódzkiej gdzie mieści się WPA (Wydział postępowań administracyjnych)i tam się wszystkiego dowie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwolenie na rzeczony sztucer nie oznacza,że se można do niego dowolnie nabywać istotne części broni jak się chce,gdzie się chce i ile się chce.
Sprawy w tej materii załatwia się u uprawnionego do takich manipulacji koncesjonowanego rusznikarza.
Zresztą nie wiem co tu nie rozumieć,wszystko jasno wynika z podanych z wyskoku ustawach...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ustawie jest wymieniony zamek, zas pytanie jest o trzon zamka, nie zas kompletny zamek.

Istotna czescia jest zamek, czy kazda jego czesc (sprezyna, trzon, iglica, srubka)?

Ustawa mowi o zamku, nie trzonie zamkowym, jednak zabrania ingerowania w istotne czesci (np zamek).

Czyzby mozna bylo kupic, ale juz nie zamontowac?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt,chodzi o wymianę jedynie trzonu,a nie całego zamka co mi trochę uleciało:)
Ten wątek wyjaśnia sprawę - http://odkrywca.pl/trzon-zamkowy-mosin-a-ustawa,697345.html choć nie zdziwił bym się,gdyby jakiś inszy sprytniejszy inaczej" biegły miał odmienne zdanie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nawet jeśli jest to część broni i trzeba na nią pozwolenie, to kurde wg mojej logiki-przecież mam pozwolenie, więc powinienem chyba móc posiadać części zamienne to broni jaką mam.

napisałem maila do KWP której podlegam, zobaczymy co wymodzą . Dzięki za pomoc ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie - na spokojnie -
1) on ma zamiar kupić część zamienną do broni, na którą ma pozwolenie, więc musi spełnić warunek kupna od osoby, która może w świetle prawa mu sprzedać, pozostaje jedynie odpowiedź na pytanie, czy jest to część istotna czy nie. Wtedy i uprawnienia mogą nie byc konieczne.
2) do wymiany trzonu nie ma potrzeby ingerencji rusznikarza czy innego magika, bo przecież do czyszczenia rozbiera się to tak samo do imentu, a więc nie ma ingerencji w konstrukcję, czy zmiany i i może to zrobić sam użytkownik.

W związku z powyższym wystarczy odpowiedź na pytanie, czy jest to istotna część czy nie. W świetle wypowiedzi biegłych, cytowanych w przytoczonym wątku nie. Ale jak wiadomo prawo w Polsce jest mocno interpretowalne, dlatego - niezależnie od sensowności - lepiej się trzymać odpowiedzi od KWP. Chyba, że byku89 zależy, to może się boksować poprzez opinie biegłego.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie porównujmy rozbierania do czyszczenia z całkowita wymianą trzonu z innego egzemplarza broni.Ingerencja dla mnie jest oczywista i bez problemu można by to podciągnąć choćby pod działalność rusznikarską polegającą na naprawianiu" czy przerabianiu broni poprzez ingerencję w jej istotne części"
Oczywiście jako,że w Polce mamy różniste fantazyjne interpretacje najlepiej pytać w KWP i poznać ich wersje:)W każdym razie najrozsądniej wmieszać w to koncesjonowanego rusznikarza i mieć wszystko prawnie zabezpieczone.
Pozdro.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie jestem przekonany, ponieważ z lufą sprawa wyglada odrobinę inaczej, zależy od rodzaju broni, jak i jej konstrukcji, czy lufa jest trwale łączona z komorą nabojową, czy nie i czy jej wymiana jest związana z czynnościami rusznikarskimi, czy nie.
Ale to wszystko i tak dyskusja gdybająca" bo ostateczną wykładnię tworzy odpowiednia KWP. :)
Dopóki te zagadnienia nie zostaną ujednolicone i poparte odpowiednimi -nie interpretowalnymi - zapisami ustawy, to se można dyskutować.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uprawniony rusznikarz jest potrzebny do zmiany lufy, kalibru czy kształtu komory nabojowej. Do wymiany lunety, okładek rękojeści, rączki zamka czy sprężyny spustu nie jest potrzebny. Idąc milicyjnym tokiem rozumowania Visa to w domu nie wolno wyczyścić lufy, bo to ingerencja w istotną część broni :)))
Wojtek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Racja! Kol byku89 pokaż,że nie dasz się tłamsić pod milicyjnym butem i rób wszystko sam wedle własnego uznania.
Mail do KWP jest zbędny,wszak Cyrograf wyczytał te konkrety(pominął tylko śrubkę muszki) jasno z ustawy i możesz na tym polegać jak na Zawiszy,nikt nie śmie orzec,że może być inaczej.Każdy przedstawiciel prawa może Ci skoczyć na starcie,w razie czego pokaż mu wpisy z tego wątku na dowód co Ci wolno:)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpisali:


Rzeszów, 17.01.2013 r.


W odpowiedzi na e-mail w sprawie trzonu zamka do sztucera
myśliwskiego Mosin
wzór 44, informuję, że wymianę trzonu zamka może Pan dokonać w
koncesjonowanym zakładzie rusznikarskim bez składania wniosku o wydanie
zaświadczenia do jego nabycia.

W przypadku pytań dotyczących broni, proszę o kontakt z
pracownikiem Wydziału Postępowań Administracyjnych - tel. 178582583.

Myślałem, że będzie gorzej, ale tragedii nie ma. Szkoda tylko że za coś co można zrobić samemu trzeba będzie zapłacić pewnie 3 razy więcej w zakładzie.
pozdrawiam kolegów
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja to jestem gupi chłop z polesia,ale wytłumaczta mi co to jest ingerencja w istotne elementy broni,po mojemu to taka działalność która zmienia przeznaczenie ,czy cechy elementu,a w tym przypadku to tylko kosmetyka taka sama jak np.wykonanie graweru.trzon nie jest w przypadku tego typu broni istotnym elementem,gdyż jako taki nie może zaryglować przewodu lufy(brak tłoka zaporowego),a tym zamym nie spełnia roli zamka.Ale oczywiście jedyną prawdziwą wykładnię problemu przedstawi kompetentny pracownik Wydziału postępowań Administracyjnych-tel ....... :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ingerencja w istotne części broni nie koniecznie musi zmieniać przeznaczenie!Ingerować oznacza zmieniać, modyfikować/nie tylko przeznaczenie/. Jeżeli ingerujesz w mózg podczas trepanacji oznacza to że go modyfikujesz?!sama kosmetyka również oznacza ingerencję.Czytaj ze zrozumieniem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jo,chlop z polesia moze mieć trudności z czytaniem ze zrozumieniem,ale czytam coraz więcej,więc może kiedyś dojdę do poziomu merytorycznych rozmów na zadany temat.A tak na marginesie jeśli ingerujesz w mózg w czasie trepanacji oznacza to,że jesteś miernym chirurgiem,bo trepanacja to zabieg mający na celu odsłonięcie mózgu,dopiero po trepanacji neurochirurg może ingerować ,,w mózg,,.Proponuję przeczytać Ustawe o broni i amunicji(Dz.U. z 2012 poz. 576 • Brzmienie od 24 maja 2012 ),przemysleć tekst(można konsultować się z praktykami)a dopiero po tym zaistnieć na forum z rewelacjami.No i wcześniejszy post był na temat czy trzon zamka jest istotnym elementem broni i na ten temat sie wypowiedziałem,ingerencja to temat poboczny-wiedział bys o tym gdybyś-pozwól,że zacytuję,,czytał ze zrozumieniem,,
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

koledzy, czy Waszym zdaniem mogę zdanie KWP zinterpretować tak:

wymianę trzonu zamka może Pan dokonać w
koncesjonowanym zakładzie rusznikarskim "(mogę, ale nie muszę)

ez składania wniosku o wydanie zaświadczenia do jego nabycia."( nie muszę składać wniosku o wydanie pozwolenia na zakup trzonu, więc kupuję w ciemno i mam spokój)

Ewentualnie, czy otrzymany przeze mnie Mail od KWP wystarczy jako dowód, że moje czynności zakupu części zamka i jej przełożenia są legalne?

Czekam niecierpliwie na Wasze stanowiska w tej sprawie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem wymiany można dokonać we własnym zakresie,ale(zawsze jest jakieś,,ale,,)po wymianie należy sprawdzić bron na sprawdzianach,a tego w warunkach domowych się nie zrobi. Nie wiem jak dalece zmieniony jest układ spustowy-przy spuście z przyśpiesznikiem również wskazane by było sprawdzenie go po wymianie elementu.Więc bez wizyty u rusznikarza raczej się nie obejdzie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byku89 jak masz wątpliwość co chłop z KWP miał na myśli,to do niego napisz jeszcze raz.
Opieranie się na fantazyjnej interpretacji forumowych mecenasów może się skończyć tym,że polować będziesz mógł już tylko gumką od gaci na muchy domowe.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Art. 6.
1. Zabronione jest dokonywanie przeróbek broni zmieniających jej rodzaj, kaliber lub przeznaczenie, a w
szczególności przerabianie broni przystosowanej wyłącznie do amunicji wypełnionej chemicznymi
środkami obezwładniającymi lub do amunicji ślepej, dostosowujące ją do wystrzelenia pocisku z lufy
albo z elementu zastępującego lufę w wyniku działania sprężonych gazów powstających na skutek
spalania materiału miotającego.


Czy ustawa coś wspomina o przerabianiu rączki zamka?
Wojtek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie