Skocz do zawartości

wykopki w Irlandii


liha

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Poruszałem kiedyś ten temat ale nie spotkało się to z żadnym odzewem. Może ktoś ma jakieś informacje na temat przewozu wykrywacza smolotem (czy mogą marudzić), a także jak to jest z poszukiwaniami w Irlandii ??? Może ktoś z Was tam był i szukał , nie chodzi mi o żadne miejscówki , ale o podejście władz hehe do poszukiwaczy.pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witaj wykrywacz mozesz przewiez w bagazu glownym ale o wykopkach w irlandii to pewnie mozesz zapomniec same stanowiska archeo tak samo jest w gb chyba ze podlaczysz sie do jakiejs tamtejszej grupy i po zaplaceniu wcale nie malej kasy pod patronatem jakiegos muzeum mozesz kopac ale fanty nie beda twoje przynajmniej wieksza ich czesc pzdr obert
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz zawsze można a cwaniaka" albo zwyczajnie a dziko" z tym, że tam zwiną Cię bardzo szybko. To nie polska i policja pojawia się momentalnie, zwłaszcza jeżeli chodzi o Ulster to nadal jest to bardzo niebezpieczne miejsce. Natomiast dochodzi jeszcze, że cięzko poruszać się w terenie pociętym żywopłotami i drutem kolczastym a do tego co zrobic z czujnym okiem farmera często wyposażonego w dwururkę?
A co do wykrywacza to nikt na takie duperele nie zwraca uwagi, poza Northern Ireland. tam moga się tym zainteresować zwłaszcza, że tam bagaże prześwietlają. :(
Ja takiego ASGa to bym się bał tam wwieźć. Wpuścić wpuszcża ale na granicy może być szopka.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no właśnie chodzi o to , że będę mieszkał w samym dublinie i na przykład jak polezę na plażę na monetki to też lipa??Dziękuje za odpowiedzi , na lotnisku moim bagażem będzie tylko wykrywacz , jak myślicie , nie będzie cyrku ???
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Do Irlandii nie możesz legalnie wwieźć wykrywacza. Możesz próbować go przemycić ale na własną odpowiedzialność:) Na miejscu sprzętu nie kupisz nigdzie, poszukiwania także nie są dozwolone, nawet na plaży.. Prawo jest surowe a miejscowi niebiescy bardzo skuteczni.. Na pocieszenie mogę dodać że w Irlandii nie potrzeba wykrywacza żeby coś znaleźć.. Kilkakrotnie w ostatnich latach znaleziono skarby" po prostu wystające z ziemi! Niedawno facet spacerujący z psem po plaży znalazł celtycki torques, złotą obręcz na szyję sprzed około 2tys. lat! Takie coś" jest warte zwykle kilkaset tysięcy funtów..(Tyle że nie w Irlandii:)) Radzę więc się dobrze rozglądać:) Na wykopki proponuje wycieczki do UK gdyż wbrew temu co napisał obert8 poszukiwania tam są zupełnie legalne pod warunkiem uzyskania zgody właściciela gruntu i nie wchodzenia na teren archeologiczny. Do żadnej grupy nie musisz należeć chyba że chcesz poszukać w towarzystwie ale to już Twoja sprawa.

Pozdrawiam i życzę wielu wrażeń!

VW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PS. Jeśli będziesz pytany o zastosowanie to upieraj się przy meteorytach i nie wspominaj o monetach! Być może przepuszczą gdyż przepis mówi o uzywaniu wykrywaczy w celu poszukiwań archeologicznych więc w teorii jest okienko do wykorzystania. Jak Ci sie już uda go wwieźć to staraj się dogadać z jakimś farmerem (bez dwururki:)) i rób swoje bo naprawdę warto.. Tutaj masz przepisy oddzielnie dla Północnej Irlandii i Irlandii:

NORTHERN IRELAND

The law in Northern Ireland is not the same as mainland England and the use of metal detectors is covered by the Historic Monuments Act (NI) 1971 which states:

Part IV Section 11: A person shall not, save under and in accordance with a licence .....dig or excavate in or under any land ..... for the purpose of searching generally for archaeological objects ....

Part IV Section 12: The finder of any archaeological object ..... shall, within fourteen days of such finding, report the circumstances .... to the Director of the Ulster Museum .... or to the officer in charge of a police station.

SOUTHERN IRELAND The National Monuments (Amendment) Act 1987 (Section 2) states:

Subject to the provisions of this section a person shall not:

1a: Use or be in possession of a detection device in, or at the site of, a monument of which the Commissioners or a local authority are the owners or guardians or in respect of which a preservation order is in force or which stands registered in the Register or

2a. in an archaeological area that stands registered in the Register or 3a. in a Registered area

OR

b: Use, at a place other than a place specified in paragraph a of this subsection, a detection device for the purpose of searching for archaelogical objects or

c: Promote, whether by advertising or otherwise, the sale or use of detection devices for the purpose of searching for archaeological objects.

Note: `Archaeological area' is defined as ` an area which the Commissioners consider to be of archaeological importance but does not include the area of a historical monument standing entered in the Register'.

Section 40 states that `Where in a prosecution for an offence under this section it is proved that a detection device was used, it shall be presumed until the contrary is proved that the device was being used for the purpose of searching for archaeological objects'.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

obert8: Na Jersey także nie ma problemu chyba że działasz bez pozwolenia właściciela gruntu lub na terenie archeologicznym.. Ani ja ani znajomi nie mieliśmy nigdy problemów. Polecam Jersey - fajne plaże i klimat! Poniżej aktualne przepisy i porady od wyspiarzy":

Metal detecting in Jersey is primary a beach/foreshore activity around the island.
Unless, you have permission by a land owner to search there fields, so long as there is
no archaeological monument within the land, or other sites as stated below having an
SSI status... the area’s to avoid are: St. Ouen inland dunes at the 5 mile road, also
Jersey/National Trust land, and historic sites/buildings as expected.


We have no treasure trove law in Jersey, however there are four things to consider that are in law, operating as statute for control within, our hobby on the Island ...


(1). Parks and Common Land areas are subject to policing, these are no-go-areas.


(2). SSI - Sights of Special Interest, cover all historic sites and buildings in jersey, these are no-go-areas, “with one exception as below” (a).


(a). However, one Extended Beach Area, starting from La Collette in St. Helier, East Coast going around Northward through to Greve D’Azette, Green Island, Le Hocq, La Rocque, and into the bay of Grouville upto Gorey Harbour, allows you to beach detect and recover finds in these areas, but keep in mind the sites marine environment, this is why it has an SSI placed on it.

(3). Metals of Gold/Silver, rings or the like with person/persons loss incurred, requires the finder to take the item into our police station, at Rouge Bouillon in St Helier ; where details would be taken and if the item is not claimed, it becomes either crown property, or returned to the finder in time.


(4). Lastly, Jersey has a Custom & Excise Law, policing objects of historic interest, and are restricted from going out of the island, without a license...
So if you recover a find or finds that have a date of 50 years or more, you need a Custom Licence No. 108, to be granted export for the find after the find/object has been assessed by our Jersey Heritage Trust, at La Houge Bie Museum to determine its context for recording, and for the islands history the museum might, buy the find.


Its likely, you will recover mainly recent and Victorian, plus badly worn 1600 French coinage, also the usual dross left behind towards the top of the beach, however rings can be a good source particularly very thin ones, if you have a detector good at recovering thin gold and silver, you could do well; so good luck, and if your a visitor to the island, enjoy your stay.


Jersey Metal Detecting Society: 2004/5.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PS. Szukając w UK nie można stracić bo nawet jeśli fanty zdecyduje się przejąć korona" a ma do tego pełne prawo, to znalazcy wypłaca się równowartość rynkową znalezionych przedmiotów.. Jeśli korona nie chce to sprzedajesz sam wedle uznania.. Jest to prawdziwy raj dla poszukiwaczy i wzorcowy przykład współpracy pomiędzy archeologami i poszukiwaczami skarbów, choć ci ostatni nie chcąc drażnić lwa wolą nazywać siebie detektorystami" :)

Pozdrawiam

VW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
VanWorden napisałeś
Niedawno facet spacerujący z psem po plaży znalazł celtycki torques, złotą obręcz na szyję sprzed około 2tys. lat! Takie "coś jest warte zwykle kilkaset tysięcy funtów..(Tyle że nie w Irlandii:))"
Czy to oznacza że w Irlandii nie przyznają żadnych nagród dla znalazców takich cennych fantów.
Pytanie błache ale jestem ciekaw poz. Adam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wiem to różnie z tym bywa.. W teorii masz kilkadziesiąt godzin na to by zgłosić znalezisko (oczywiście przypadkowe!:)) odpowiednim władzom i wtedy powinieneś liczyć na jakąś nagrodę.. Piszę powinieneś" bo bywało tak jak w Polsce od upomnienia począwszy na karze skończywszy.. Generalnie zależałoby to pewnie od rangi znaleziska choć chyba nie chcą nagłaśniać i dawać wysokich nagród by ludki nie zaczęły kojarzyć: zabytek = kaska.. Nie jest to łatwy kraj do szukania ale potencjał zajebisty..

Pozdrawiam

VW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie