Skocz do zawartości

Problem z mundurami


Rekomendowane odpowiedzi

Prezentuje Wam kadr z jednego z moich filmów na YouTube (więcej tutaj: http://www.youtube.com/user/Pathe39).

Otóż film pochodzi z manewrów rezerwistów pod Warszawą w 1936 lub 1937 roku. Na I planie mam wątpliwości co do mundurów. Czy to Policja Państwowa??? Uzbrojeni w kb Berthier. Co to za ciężarówka w tle?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciężarówka to prawdopodobnie Polski FIAT 621 L(?).
Co do żołnierzy, to być może jest to rzeczywiście policja tyle, że w płaszczach. Jednak podobne czapki garnizonowe miały pułki kawalerii m.in. 1 p. szwol., pułki ułanów, pułki strzelców konnych...Szczególnie dobrze widać to na końcu filmu, gdzie idzie grupa oficerów.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

najprawdopodobniej są to pokazy (ćwiczenia) Grupy Rezerwy Policyjnej z Golędzinowa, gdyby udało sie wyostrzenie" i powiększenie któregoś z policjantów (chodzi o górna część płaszcza), Rezerwa Policyjna była umundurowana w Khaki", przy pozostawieniu czapek granatowych (jeśli nie występowali w hełmach niemieckich wz.16)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie rezerwiści z ZR ? Oni mieli okrągłe czapki z granatowym otokiem i żółtą wypustką, reszta munduru normalna jak w WP. Nosili na otoku R-ki", podobnie jak na kołonierzu płaszczy ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też nie widziałem filmu ;)
Widd39 wspomniał że to ćwiczenia rezerwistów, goście są w okrągłych czapkach, na każdej z nich widać coś okrągłego na środku otoku na czole, na płaszczach również ... to raczej na pewno Związek Rezerwistów RP :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Było trzeba zobaczyć ;)))
Na filmie wyraźnie jest słowo i mówione i drukowane dotyczące Związku Rezerwistów.
Z tym, że co za czort ten ZR to nie wiem???!!! :(((
Jestli źródło jakoweś do wskazania może?
Proszę.
Bo google pod tym względem cieniutko.

pzdr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hasło - Związek Rezerwistów (Stowarzyszenie Rezerwistów i byłych Wojskowych Rzeczypospolitej – SR i b.W)
Stowarzyszenie Rezerwistów i byłych Wojskowych Rzeczypospolitej – od 1929 r. współpraca z Państwowym Urzędem Wychowania Fizycznego i Przysposobienia Wojskowego (PUWF i PW podlegał ministrowi spraw wojskowych) w zakresie prac przysposobienia wojskowego; prezes Stowarzyszenia M. Zyndram-Kościałkowski zatwierdzony na stanowisku Komendanta Głównego Stowarzyszenia pismem z 9 VIII 1929 przez dyrektora PUWF i PW płk. W. Kilińskiego); struktura i zadania ogłoszono rozkazem nr 1 SR i b.W („Głos Rezerwy” 1929 nr 6, s.1); nadzór nad Stowarzyszeniem sprawował minister spraw wojskowych, nad okręgami Stowarzyszenia/Związku – dca Okręgu Korpusu, nad kołami – dca garnizonu; od 27 IX 1931 r. nazwa: Związek Rezerwistów (rozkaz KG ZR nr 11 z 31 X 1931); problem przysposobienia wojskowego rezerw uregulowano 2 maja 1933 r. rozkazem pierwszego wiceministra spraw wojskowych (gen. K. Fabrycy) „Wytyczne Pracy PW rezerwistów”, prace tę powierzono m.in. ZR; wojsko (PUWF i PW sprawowało ogólną kontrolę prac ZR i innych zrzeszeń); w początkach 1934 r. stanowisko Generalnego Inspektora ZR objął płk Julian Skokowski (pełnił także funkcję Inspektora Głównego Federacji Polskich Związków Obrońców Ojczyzny – FPZOO), a szefem sztabu został mjr L. Ulatowski;
okręgi ZR: stołeczny, mazowiecki, białostocki, łódzki, krakowski, lwowski, poznański, toruński, brzeski, przemyski, śląski; podokręgi: wileński, wołyński, stanisławowski, kielecki;
ad. olas" - ze względu a mundury" fotka R Łódź" po 1934 r.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wgłębiałem się" w ten zakres i nie badałem w tym kierunku archiwaliów, natomiast w publikacjach nic o tym nie było, przypuszczam, że zecz" miała się podobnie jak z PW (różnych specjalności, ba ale PW miało przewagę mlodego wieku"), bądź cywilną OPL" (możliwe zaplecze" do wykorzystania przy drugorzędnych zadaniach i na drugorzędnych obszarach)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Foto jest raczej na pewno późniejsze niż 1934 ... podoficerowie WP widoczni na zdjęciu mają mundury wz.36 i rogatywki wz.35 ... także najwcześniej jak widać foto mogło powstać dopiero w 1936 roku. Tak czy inaczej - bliżej nie jestem go w stanie określić - gdzieś pomiędzy 1936-39 rokiem.

Z tego co pamiętam w ZR służyli chętni rezerwiści i tyle. Na wypadek wojny rezerwistów spotykał normalny los rezerwisty - czyli mobilizacja. Z struktur ZR raczej chyba nie tworzono niczego. Wystarczy spojrzeć na zdjęcia - widać tam np. kaprala podchorążego rezerwy. Ot to chyba była po prostu okazja do iedzielnego" noszenia munduru dla spragnionych tego rezerwistów którzy w WP na stałe nie zostali.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie