Skocz do zawartości

Wrocław - militarnie


fanatyk6

Rekomendowane odpowiedzi

Walki w 1945 były w mieście.Ślady odłamków i pocisków na budynkach czy ulicznych brukach w wieli miejscach się zachowały.
Bunkry na północy miasta:Osobowice obydwa wysadzone,na Pełczyńskiej cały,przed Widawą,Owsianka niedostępna,magazyny wojskowe,Żmigrodzka,Polanowice,Redycka-rozebrany kilka lat temu,Lisia Góra.
W Lasku Osobowickim i Rędzińskim zachowały się widoczne okopy.Podobnie nad Widawą.
Niedzielę mam wolną,mogę pokazać,pisz na priv.
Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Praktycznie całe południe i zachód miasta to miejsca związane z walkami w '45, bo tamtędy atakowali w kierunku centrum Rosjanie. Na południu miasta masz 2 cmentarze radzieckie: oficerski (Karkonoska, przy trasie wylotowej z centrum na węzeł bielański) z ustawionymi przy bocznych wejściach czołgami T-34-85 i 2 armatami ZiS-3 przy głównym wejściu (spoczywa tam m.in. 4 bohaterów Związku Radzieckiego) oraz nekropolia podoficerów i szeregowców na Skowroniej Górze (rejon ul. Borowskiej, niedaleko nowego centrum Akademii Medycznej). Cmentarz żołnierzy niemieckich poległych na Dolnym Śląsku (m.in. w walkach o Wrocław) znajduje się w Nadolicach Wielkich pod Wrocławiem (trasa na Oławę, przez Jelcz).

4 tzw. bunkry, projektu Richarda Konwiarza, z których o 2 toczyły się bezpośrednie walki, a 3 były lazaretami, znajdują się:
1) Pl. Słowiański (lazaret)
2) Ul. Ładna (odchodzi od pl. Grunwaldzkiego; lazaret)
3) Pl. Strzegomski (Lazaret + miejsce walk)
4) Ul. Grabiszyńska, róg Stalowej (składnica map, miejsce walk)

Są też tzw. Tiefbunker (schrony podziemne), które były lazaretami:
1) Pod Dworcem Głównym PKP (należy wejść głównym wejściem od strony ul. Piłsudskiego i zaraz skręcić w lewo, po schodach w dó; obecnie pasaż" handlowy)
2) Pod pl. Nowy Targ
3) Pod pl. Czerwonym (niedostępny)

Walki toczyły się na cmentarzu żydowskim przy ul. Lotniczej, w Parku Zachodnim i Parku Południowym, w zajezdniach tramwajowych przy ul. przy Ślężnej i Legnickiej oraz zajezdni na Krzykach (naprzeciw Parku Pd.), na terenie szkoły przy ul. Kamiennej (Gastronomik), o wieżę widokową przy Wiśniowej i w wielu innych miejscach. Plac Grunwaldzki to teren, gdzie Niemcy wyburzyli podczas oblężenia całą dzielnicę (150 domów, archiwum państwowe, 2 kościoły i klasztor), by zbudować lotnisko. Teren lotniska na Gądowie zajmuje obecnie osiedle mieszkaniowie.
Na Brochowie i w Leśnicy znajdziesz obeliski w miejscu, gdzie były prowizoryczne cmentarze poległych żołnierzy radzieckich.
Na północy miasta, gdzie walki toczyły się sporadycznie, obiektem godnym uwagi jest dawny Infanterie-Werk 41 czyli niemiecki fort-punkt oporu piechoty sprzed I wojny światowej, o który zawzięcie walczono w marcu 1945 r. Znajduje się on bodajże przy ul. Owsianej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na dodatek- do Zakładów Eksploatacji ( czyli po ludzku zajezdni ) na Powstańców Śląskich 209 i Ślężnej ( poprawny adres to Kamienna )możesz spokojnie wejść. I po halach też pochodzisz :-).

Teoretycznie ślady walk zachowały się również w zajezdni przy ulicy Słowiańskiej ( też się można wśliznąć ) czy na terenie EC ( Kogeneracja Wrocław SA ), ale tutaj ochrona czasami nawet prawdziwych interesantów nie chce wpuszczać.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Leuthen, a propos i exilibris Twojego wpisu z dnia 18 września, wieża przy ulicy Wiśniowej nie była wieża widokową, ale najprawdziwszym elementem sieci wodociągowej miasta- zgodnie z potoczną nazwą to wieża ciśnień. Dziś śladów walki nie ma sensu szukać- po kilku latach został ukończony gruntowny remont i dziś znajduje się tam dość droga knajpa.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czlowieksniegu
Przed 1945r.był mostek pomiędzy wieżą a małą wieżyczką.
To był taki taras widokowy.
Wieża na Wiśniowej jest na zdięciu Baltermanca zamieszczonym na okładce jednego z ostatnich wojennych numerów amerykańskiego Time,a.
Kilka lat temu przy okazji przebudowy ulicy w pobliżu wieży znaleziono szkielet SS-mana ze sturmbrigade walonien".
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Matrix ( spoufalę się ) - mostek został zamontowany. Tyle, że nazywanie wieży ciśnień wieżą widokową z racji posiadania takowego mostku jest dla mnie lekkim naciąganiem. Nie w tym celu powstała i jej przeznaczenie było inne.
To raz.
Dwa- jaki jest związek mostku z ekshumacją"? Tego, wybacz, ni e łapię.

P.S. Miałeś okazję zwiedzić wieżę? Ja pierwszy raz byłem pod koniec lat 80-siątych, akurat na koncercie Kormorany Orkiestra Raj i pogłos z pustego wnętrza był potworny.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spieszę donieść, że w przedwojennym Wrocławiu wieża przy Wiśniowej kojarzona była powszechnie jako dobry punkt widokowy na Przedgórzu Sudeckie, a także Sudety. Był nawet zwyczaj, że wywieszano na wieży flagę, gdy widoczność była dobra, aby potencjalni zainteresowani podziawianiem panoram nie byli zawiedzeni, gdyby weszli na górę i zobaczyli tylko teren dookoła miasta...

Z tego też powodu użyłem określenia wieża widokowa".
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ależ ja wcale nie usiłuję nikogo przekonać, że ta wieża została wybudowana jako widokowa. Była to jak najbardziej wieża ciśnień :-)

W książce Ryszarda Majewskiego <<Wrocław. Godzina ">>, Wrocław 2000, wydanie 2 poprawione i zmienione, na jednej z wkładek z kolorowymi zdjęciami znajdują się 2 ujęcia fragmentu wieży z Wiśnowej, z widocznymi śladami po walkach w 1945 r. [fotografie wykonano przed generalnym remontem]. Dodatkowo wstawiono tam fragment wspomnień radzieckiego ppłk. Machowa, które opisują walki o wieżę i w jej okolicach, w których ze strony rosyjskiej brali udział żołnierze 218 Dywizji Piechoty.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj, dla dokładności to wież ciśnień było we Wrocławiu kilka. Dla przykładu w Leśnicy ( przy stacji uzdatniania wody ), której zdjęcia z postrzałami widziałem gdzieś w sieci czy Na Grobli, która istnieje w dalszym ciągu ( ? ) a zważywszy na stopień zniszczenia centralnej stacji i przepompowni ( czy to w czasie walk czy celowo uszkodzonych ) musiała również oberwać".
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie