Logo
 
   ODKRYWCA - Artykuły

Artykuły

(*)„Żołnierze wyklęci”, czyli rzecz o mjr. „Łupaszce” i innych…
(*)Pancerny rydwan stalina
(*)Biuro rzecznika praw obywatelskich
zespół prawa konstytucyjnego i międzynarodowego

(*)Kodeks poszukiwacza - etyka a eksploracja
(*)Prof. andrzej zoll
rzecznik praw obywatelskich

(*)Komiks "westerplatte". rekonstrukcja z pietyzmem
(*)Rajd dla niezwyciężonych
(*)16 kwietnia 1945 r., o godz. 23.56, transportowiec "goya" został trafiony dwoma torpedami. w ciągu kilku minut bałtyk pochłonął ponad 6 tys. niemieckich uchodźców i żołnierzy.
(*)"gryf pomorski" - schron szóstaka
(*)Znaleziono archiwum "gryfa pomorskiego"!
(*)Stary wilk miaŁ racjĘ
(*)I zlot członków klubu sensacje xx wieku
(*)Odnaleziono w biskupinie grób skrzynkowy
(*)Najpotężniejsza twierdza w europie czeka na kupca
(*)Wyjdźmy z podziemia!!!
(*)Czy istnieje podziemny tunel łączący zamek dybowski z bazyliką Św. jana, poprowadzony pod korytem wisły ?
(*)Co kryją podziemia toruńskiej starówki ?
(*)Opowieść jak to nie należy zabierać na "bunkrowanie" turystów.
(*)Opowieść jak to nie należy zabierać na "bunkrowanie" turystów.
(*)Opowieść jak to nie należy zabierać na "bunkrowanie" turystów.
(*)Skarb przeoryszy
(*)Wyspa sobieszewska
(*)Grupa poszukiwawcza orzeŁ chce zlokalizowaĆ wrak orp orzeŁ
(*)Wyniki badaŃ archeologicznych na terenie bielskiego rynku w latach 1995-1996
(*)Poszukiwacz to nie przestępca !!!-projekt zmiany prawa
(*)Nowinki z m.r.u. - polemizować, czy współczuć odkrywcom
(*)Tajemniczy kabel z rzeczki
(*)"westerplatte. załoga Śmierci"
(*)Kołobrzeskie kasyno
(*)Czyszczenie i konserwacja metali
(*)Wykrywacz metali - jaki wybrać?
(*)Bunkier umierającego słońca
(*)Desant na panienki
(*)Badania klasztornej studni
(*)Zamieszczamy historię opublikowaną w książce pt. twierdza przemyśl jana różańskiego

legendy i tajemnice fortów

(*)Senackie tablice
(*)Zagadka rycerzy Świątyni
(*)Dolny Śląsk upomina się o dzieła sztuki
(*)Odkrywca wydobywa u-boota
(*)Numer 7 (1) lipiec 2001
(*)Jak zostałem grzebiuszką ziemną
(*)Ostatni lot mojego samolotu...
(*)Pismo pg - luty 1999

opowieŚci kreŚlarniane (5)

(*)Szanowni czytelnicy
(*)Raport ma temat wydobywania u-boota
(*)Zastał biskupin drewniany, a zostawia malowany
(*)Kurozwęki
(*)Poszukiwania w zamku czocha
(*)Podziemia
(*)Xv zlot borne sulinowo 2002
(*)W piątek we wrocławiu rozpoczynają się poszukiwania kielicha lutra. prace sponsoruje m.in. "odkrywca"
(*)Wykopany motocykl
(*)Tunele pod parkiem
(*)"dawno odkryte tajemnice ii wojny Światowej..."
(*)"lisia sztolnia" zinwentaryzowana
(*)Wojna w odolanowie
(*)Stug 40 w drzonowie
(*)Złotoryja 2003
(*)Kosmopolici są wśród nas
(*)Bagicz pod kołobrzegiem - zakazana strefa, magnes dla odkrywców
(*)Nieznany lot - Śladem katastrofy sprzed 60 lat
(*)Tropem lotniskowca
(*)Litzmannstadt - getto
(*)11 listopada 1918 roku - szkic o początku niepodległości
(*)Rakiety na litwie
(*)Góra mieczysława...

Wykrywacz metali - jaki wybrać?
 Nasz rynek oferuje szeroką gamę zarówno polskich, jak i zagranicznych detektorów. I tu pojawia się problem: które urządzenie wybrać? Na podstawie własnych doświadczeń podam kilka wskazówek, które być może ułatwią początkującym poszukiwaczom podjęcie trafnej decyzji.

JAKICH FUNKCJI POTRZEBUJESZ?
 Producenci wykrywaczy prześcigają się nawzajem, co rusz dodając nowe bajery do swoich produktów. I tak doszło do tego, że jeden sprzęt ma piętnaście pokręteł, drugi wygrywa melodyjki i mruga jak świąteczna choinka, a trzeci posiada wyświetlacz, który do złudzenia przypomina pulpit sterowniczy myśliwca F-15. Tymczasem najważniejsza jest przydatność praktyczna. Po co nam chmara pokręteł, które wciąż trzeba stroić, albo kilkanaście programów, z których w rzeczywistości przydatne są najwyżej trzy. Nie twierdzę, że takie detektory są złe. Wręcz przeciwnie. Mają one doskonałe parametry świetnie sprawdzające się w terenie. Niestety, posiadają też wiele zbędnych funkcji, za które słono trzeba zapłacić.

WYKRYWACZ WAŻY...
 Na pewno należy zwrócić uwagę na ciężar sprzętu. Może teraz wydaje wam się to mało istotne, ale sądzę, że zmienicie zdanie, kiedy po całym dniu poszukiwań tak wam ręka ścierpnie, że nie będziecie się mogli nawet po plecach podrapać. Dobrą rzeczą Jest podłokietnik. Przenosi on część obciążenia z nadgarstka na łokieć, przez co polepsza zdolność manewrowania wykrywaczem.

POLSKI CZY ZAGRANICZNY?
 Pytanie następne: co lepsze - sprzęt produkcji krajowej czy zagranicznej? Z przykrością muszę stwierdzić, iż podczas pracy na polskich detektorach za każdym razem byłem zawiedziony. Chociaż ich obudowa była wręcz pancerna, nie chroniła dostatecznie delikatnej elektroniki. Duże gabaryty urządzenia, jego nieporęczność i konieczność częstego dostrajania dawały się we znaki. Przyznaję jednak, iż nie były to najnowsze konstrukcje. Ostatnio pojawiły się ulepszone produkty. Kładą one na łopatki niektóre zachodnie detektory, szczególnie pod względem ceny, dlatego warto się nimi zainteresować.

TRYB PRACY
 Następnym wyborem, jakiego musimy dokonać, jest tryb pracy wykrywacza. Wyróżniamy dwa: statyczny i dynamiczny. Cewką detektora dynamicznego należy poruszać nad obiektem szukanym, aby był on sygnalizowany. Pamiętajmy, że urządzenie to jest lepszej klasy, gdyż bardzo dobrze selekcjonuje i dyskryminuje metale. Poza tym doskonale się sprawdza podczas poszukiwań monet. Za to detektor statyczny jest czuły na głębiej leżące przedmioty większych rozmiarów. Najlepiej, jeżeli wykrywacz może pracować w obydwu funkcjach, które nawzajem mogą się uzupełniać. Na pewno plusem Jest możliwość wymiany cewek. Dzięki temu urządzenie ma bardziej wszechstronne zastosowanie. Im większą cewkę podłączymy, tym głębszą uzyskamy penetrację. Niestety, zbyt duża cewka nie nadaje się do poszukiwań drobnych przedmiotów. Wtedy dobrze jest ją wymienić na mniejszą. Większość detektorów posiada uniwersalną cewkę stałą, średnicy około 8 cali. Mankamentem w wykrywaczach metali może być strojenie do gruntu (chociaż nie musi). Czasami potrafi sprawiać problemy, ale tę wadę da się wykryć tylko w terenie. Najlepiej, jeśli strojenie odbywa się automatycznie.

KŁOPOTLIWY PRÓG
 Najbardziej daje się we znaki konieczność ustawienia ..progu", czyli granicy pomiędzy słyszalnością dźwięku a jego zanikiem. Im detektor jest dokładniej ustawiony, tym bardziej jest czuły. "Próg" trzeba regulować tylko w urządzeniach statycznych. Często bywa zakłócany zmianą rodzaju gruntu, jego wilgotności oraz zmianą temperatury otoczenia (gdy wychodzimy z lasu na nasłonecznioną polanę). W wykrywaczach dynamicznych nie mamy tego problemu, ponieważ po uruchomieniu urządzenia przez cały czas poszukiwań w ogóle nie trzeba go stroić.

DYSKRYMINACJA
 Poważną sprawą jest także dyskryminacja. Umożliwia ona całkowite odrzucenie drobnych przedmiotów żelaznych lub odróżnienie ich od metali kolorowych. Funkcja ta jest bardzo pomocna w penetracji zaśmieconego terenu, jednak aby dokładnie ją "wyczuć", czasami potrzeba kilku dni intensywnej praktyki. Poza tym nieprzyjemnej niespodzianki pomoże nam uniknąć tester baterii. Szczególnie wtedy, gdy wybieramy się szukać w dzikie pola, skąd jest wiele kilometrów do najbliższego sklepu. Tester spotyka się w większości urządzeń, co świadczy 0 jego przydatności. Ważna jest też budowa cewki, która obowiązkowo powinna być wodoodporna. Krótko mówiąc, wykrywacz z nieszczelną cewką - to bubel. Całe szczęście, że takie cuda w Polsce rzadko się widuje.

PRAKTYKA DZIAŁA CUDA
 Mam nadzieję, że powyższe uwagi pomogą wam wybrać niezawodny detektor. Zresztą w punktach sprzedaży dowiecie się o wiele więcej. 1 nie zrażajcie się początkowymi niepowodzeniami. Pamiętajcie - praktyka czyni mistrza. Z czasem będziecie mogli więcej zdziałać na waszym urządzeniu niż przewiduje to Jego producent.
Remigiusz Pacer
Wersja do wydrukuKomentarzeIlość tematów: 37 na 4 stronach
<<< poprzednia -   1  2  3  4   - następna >>>


Temat:  kanarek 250    
MONSTERRUDU      e-mail    2013-12-08   
witam ja posiadam kanarka 250 ze standardową cewką moje wyniki były zaskakujące nie narzekałem; ale że apetyt rośnie w miarę jedzenia to zmieniłem cewkę na 8"na11"DD REWELACJA a koszt ok600zl polecam   
   
Temat:  Wykrywacz   
Fresh21      e-mail    2013-01-12   
Witam. Ja od niedawna mam Garretta Ace 250. Bardzo sobie go chwalę, jednak częściej znajduję nim monetki i inne kolorki. Jeśli chcesz szukać monet to: Garrett (Ace 250 lub GTI 2500 - zależy od tego ile chcesz dac za wykrywkę). Jeśli chcesz szukać militarki to: HS-3(smętek). Jeśli chcesz to i to albo nie wiesz co szukać to: Rutus Proxima    
   
Temat:  Armand Prospector 2   
Piotr.Poszukiwacz      e-mail    2012-09-21   
Polecam polskie wykrywacze, bo są wyregulowane na nasze warunki. Prospector 2 jest uniwersalny: monetki, militarka. Dobry sprzęt.   
   
Temat:  garrett 150   
Makesz33      e-mail    2012-03-13   
ja twierdze że zatą cene lepszego nieznajdzeićie kupiłem go za 660 z alegro nuweczka i dwa lata gwarancji,czesze niesamowicie    
   
Temat:  garet 150   
siwyr5      e-mail    2011-10-30   
zasięg zależy od podłoża(ziemi)i tego co się w niej kryje osłonę od Maxima wykopałem z1,5m a"wył"bardzo mocno'Zaczynałem od niego i go chwalę    
   
Temat:  garrett   
lesiu283      e-mail    2011-09-28   
czy garrett ace 150 ma duzy zasieg   
   
Temat:  Fisher F 75 Special Edition   
marrrian2      e-mail    2011-01-28   
Czy Fisher F 75 Special Edition to dobry wykrywacz na kolor? Zamiezam wlasnie taki kupic na alegro(uzywany) i zastanawiam sie czy to dobry wybor. Prosilbym o opinie.   
   
Temat:  Mój wykrywacz    
tomo150383      e-mail    2010-08-03   
A ja mam Garrett-a ACE - 250 i wystarczy mi to co on ma i nie kosztuje milion złotych a sprawdza się w polu.I nie ma zbędnych funkcji.   
   
Temat:  Mój wykrywacz   
eoniegin      e-mail    2010-05-07   
a ja mam armanda i sobie chwale   
   
Temat:  zapytanie   
glizda      e-mail    2008-09-07   
hce kupic hs3 czy robie dobrze mam zamiary smigac po lesie za militarka i oczywiscie jakies odznaczenia i tak dalej
   
   

Ilość tematów: 37 na 4 stronach
<<< poprzednia -   1  2  3  4   - następna >>>

Redakcja ODKRYWCY nie bierze odpowiedzialności za publikowane materiały oraz komentarze użytkowników.
0.005
Ta witryna korzysta z plików cookie. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej o plikach cookie i zarządzaniu ich ustawieniami.